Wystąpienia publiczne

Za nami drugi zjazd studiów MLM. Tematyka dwudniowych warsztatów była bardzo ważna ponieważ dotyczyła tego z czym mamy styczność praktycznie codziennie  – mianowicie autoprezentacja i wystąpienia publiczne. Zajęcia poprowadził aktor i producent w jednej osobie – Marcin Markowski – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Marcina jako aktora możecie znać z wielu seriali i filmów emitowanych w TV – „Pogoda na jutro” czy „Złotopolscy”. Marcin Markowskim był również prezesem jednej z największych polskich agencji reklamowych i stworzył wiele komercyjnych reklam telewizyjnych. Więcej informacji

Zajęcia dotyczyły praktycznie każdej dziedziny wystąpień publicznych. Marcin podczas swoich wykładów oparł się o coś co bardzo utkwiło każdemu w pamięci i na czym bazowaliśmy w dalszych ćwiczeniach – koło komunikacji – w którym znajdują się konkretne informacje i pytania dotyczące efektywnego komunikowania się.

Szczegółowo dowiedzieliśmy się wielu praktycznych wiadomości opartych na bardzo dużym doświadczeniu Marcina. Forma warsztatów była również inna niż niektórzy (łącznie ze mną) myśleli. Zamiast sztywnych i książkowych przykładów na pozycje otwarta, gestów dłoni,słynnych koszyczków itp. Marcin skupił się na każdej osobie indywidualnie, wyciągają to co najlepsze – zachowując i podkreślając to co najważniejsze w wystąpieniach publicznych – naturalność i spójność.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, uśredniając wartości z wielu książek można przyjąć że mamy ok 7 sekund na pozytywny odbiór nas przed drugą osobę. Jest to na tyle ważne że podobno drugiego pierwszego wrażenia nie możemy zrobić, także cześć warsztatów dotyczyła również tej istotnej kwestii.

Szeroko omówiona została również tematyka prawidłowego przygotowania prezentacji i sposobu jej przedstawienia tak aby nasi słuchacze nie usnęli a wynieśli z naszego wystąpienia informacje na których zależy nam najbardziej.

Drugi dzień dotyczył naszego głosu. Temat może wydawać się prosty, bo przecież każdy obdarzony jest swoim głosem i wydawać się może że nie mamy na niego wpływu – a proste ćwiczenie pokazało wszystkim że jednak można w delikatny sposób pomóc temu aby odbiór naszego głosu był  lepszy, co wiąże się oczywiście z lepszym odbiorem całej naszej osoby podczas prezentacji. Oczywiście to wszystko trzeba wytrenować, a ćwiczeń jest bardzo dużo, niektóre z nich wymagają nawet bardzo dobrej sprawności fizycznej :) W skryptach które otrzymaliśmy od Marcina są opisane dokładnie ćwiczenia które wykorzystywane są przez aktorów do lepszej pracy z głosem i do lepsze dykcji – nic tylko ćwiczyć.

Ja osobiście jest bardzo zadowolony z dwóch dni intensywnego treningu, szczególnie z nowo poznanej przeze mnie teorii opartej na kole komunikacji – prosto, jasno i konkretnie – czyli tak jak lubię. Również z dyskusji z Marcinem będzie można wyciągnąć wiele pozytywnych rzeczy które  jak najszybciej trzeba wprowadzić w życie. Po raz kolejny sprawdza się teza że człowiek uczy się przez całe życie i myśląc poważnie o MLM edukacja biznesowa to podstawa w odniesieniu sukcesu.

Krótka fotorelacją i film video z zajęć.  Nagranie w żaden sposób nie oddaje atmosfery i zakresu wiedzy jaki otrzymaliśmy podczas zajęć, ale chociaż w minimalnym stopniu przybliży Wam Marcina Markowskiego i omawiane zagadnienia.

Leave a Reply