Przesyłanie filmów na youtube.

­

Przesyłanie filmów na youtube.

 

Wstęp

Jak wiadomo, wielu użytkowników posiada swoje kanały w serwisach takich jak youtube. Jednak wielu użytkowników chcących założyć swój kanał boryka się z wieloma problemami, między innymi:

  • użytkownicy nie wiedzą jak dodawać filmy do swojego kanału na youtube,
  • użytkownicy nie wiedzą jakie formaty materiałów filmowych obsługuje serwis youtube.

W tym artykule postaram się przedstawić wszystkie kroki, przez jakie trzeba przejść żeby założyć konto w serwisie youtube oraz wszystkie niezbędne czynności wymagane żeby umieścić swój film na kanale youtube.

 

Założenie konta w serwisie youtube

Od czasu gdy google połączyło się z serwisem youtube, nie jest wymagane zakładanie osobnego konta. Chcąc uzyskać dostęp do serwisu youtube, logujemy się przy pomocy konta google.

Będąc na stronie głównej youtube, klikamy na przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu „Zaloguj się”, następnie zostaniemy przekierowani na stronę google w celu zalogowania się.

1

Jak przedstawia powyższy obrazek, żeby zalogować się do serwisu wystarczy wpisać swój adres email oraz hasło do konta google. Po wpisaniu odpowiednich danych klikamy na przycisk „Zaloguj się”.

W tym momencie zostaniemy przekierowani wówczas spowrotem na stronę youtube. Teraz w prawym górnym rogu możemy zobaczyć, że jesteśmy już zalogowani przy pomocy konta google.

 

Jakie formaty materiałów filmowych obsługuje serwis youtube

Najważniejszą rzeczą, od której zaczniemy przygodę z wrzucaniem materiałów filmowych na kanał youtube jest oczywiście lista obsługiwanych formatów. Poniżej przedstawiona zostanie lista wszystkich obsługiwanych formatów:

  • MOV
  • MPEG4
  • AVI
  • WMV
  • MPEGPS
  • FLV
  • 3GPP
  • WebM

Jak przedstawia powyższa lista, do serwisu możemy przesłać materiały filmowe w różnych formatach. Najpopularniejszym formatem używanym przez większośc użytkowników jest (jak zapewne się domyślacie) wmv, czyli windows media video.

Ten format posiada nienajgorszy współczynnik jeżeli chodzi o jakość/rozmiar pliku.

 

Jaki program użyć do konwersji materiału filmowego

Jak zapewne większość użytkowników zdążyła zauważyć na youtube nie można przesłać materiału audio (tutaj chodzi głównie o pliki audio z rozszerzeniami np. wav, mp3, itp).

Żeby można było przesłać załóżmy utwór muzyczny wymagane jest przeprowadzenie konwersji.

Pozwolę sobie zacytować tutaj fragment wikipedii (dla użytkowników, którzy nie wiedzą co to jest konwersja i do czego służy)

Konwersja danych – zmiana jednej formy danych komputerowych w inną formę – zamiana informacji zapisanych w jednym formacie na inny. Dokonywana zwykle ze względu na dostosowanie do wymagań danego oprogramowania lub standardów albo też w celu umożliwienia późniejszego dodania określonych cech.

Najlepszym rozwiązaniem (gdy umieszczamy materiał audio) jest konwersja do formatu wmv z załóżmy pokazem slajdów. Znaczy to, że podczas odtwarzania dźwięku na ekarnie będzie/będą wyświetlane obrazy, zdjęcia, bądź inne pliki graficzne.

Żeby przeprowadzić konwersję danego materiału, możemy użyć zewnętrznego programu. Najbardziej popularnym programem jest Windows Movie Maker. Soft ten można za darmo pobrać ze strony microsoftu:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-live/movie-maker#t1=overview

Program trzeba zainstalować (instalacja nie jest wybitnie trudna, więc każdy powinien sobie z tym poradzić bez problemu).

Drugim bardzo dobrym programem jest Sony Vegas Pro. Niestety ten program jest płatny ale dostarcza użytkownikowi wiele więcej możliwości.

Jak przeprowadzać konwersję oraz zrobić prosty pokaz slajdów z wybranym podkładem muzycznym opiszę w innym artykule.

 

Przesłanie materiału filmowego do serwisu youtube

Żeby przesłać film, trzeba kliknąć na przycisk „Prześlij” znajdujący się w prawym górnym rogu na stronie głównej serwisu youtube. Następnie pojawi się strona widoczna na poniższym rysunku:

2

Jak widać po prawej stronie, serwis umożliwia również szybkie przejście do najczęściej używanych skrótów:

  • nagranie z kamery internetowej,
  • pokaz slajdów ze zdjęć,
  • Hangouty Google+ nadawane na żywo,
  • edytor wideo.

Żeby przesłać gotowy materiał wideo klikamy na dużą grafiką znajdującą się na środku strony „Wybierz pliki do przesłania”. Uploader plików youtube umożliwia również przesyłanie plików metodą „przeciąg i upuść”.

Następnym krokiem jest wybranie, czy dany materiał filmowy ma być dostępny publicznie, czy załóżmy ma to być materiał prywatny (małe pole wyboru na dole strony).

Po kliknięciu na grafikę pojawi się okienko ekploratora windows, w którym wybieramy nasz materiał filmowy w odpowiednio przygotowanym formacie.

Teraz pojawi się strona edycji przesyłanego pliku filmowego:

3

Jak można zauważyć na powyższym obrazku, postęp wysyłania materiału jest widoczny na samej górze. Po załadowaniu się całego materiału trzeba będzie uzupełnić niezbędne pola formularza, takie jak: tytuł, opis oraz tagi.

Pole tagi jest używane podczas wyszukiwania oraz indeksowania naszego materiału przez wyszukiwarki internetowe. Pole to jest nieobowiązkowe ale zawsze lepiej jest uzupełnić je słowami identyfikującymi nasz materiał wideo w celu łatwiejszego wyszukiwania oraz indeksowania.

W tym miejscu możemy również zmienić opcję czy nasz materiał będzie dostępny publicznie oraz wpisać wiadomość do filmu.

W tym kroku możemy również ustawić bardziej zaawansowane parametry naszego klipu, takie jak:

  • kategoria,
  • lokalizacja filmowania,
  • data nagrania,
  • uwagi,
  • licencja i prawa własności,
  • itp.

Wszystkie elementy zostały pokazane na poniższym rysunku:

4

Jeżeli wszystkie potrzebne ustawienia zostały wprowadzone, możemy opublikować film klikając na przycisk „Opublikuj” znajdujący się w prawym górnym rogu lub przejść do menadżera filmów (klikając na przycisk „Menadżer filmów” umieszczony w prawym dolnym rogu).

Jeżeli zdecydowaliśmy się na opublikowanie filmu w tym kroku, to powinniśmy zobaczyć:

5

W tym momencie nasz film jest już opublikowany z podstawowymi ustawieniami. Otrzymujemy również link do naszego filmu.

Jeżeli jednak przeszliśmy do menadżera filmów to zobaczymy stronę pokazaną na poniższym obrazku:

6

Tutaj widać przesłany przed momentem film, jeżeli chcemy przeprowadzić edycję klikamy na przycisk „Edytuj” natomiast jeżeli chcemy w tym momencie opublikować nasz film klikamy na „Opublikuj”.

W tym kroku, jeżeli wybierzemy opcję edycji, będziemy mieli opcje edycji wybranego materiału, takie jak:

  • informacje i ustawienia,
  • ulepszenia,
  • dźwięk,
  • adnotacje,
  • napisy.

Wszystkie opcje opisane powyżej, są dostępne w zakładkach (widoczne na obrazku znajdującym się poniżej). Mamy również podgląd na żywo naszego filmu z wybranymi ustawieniami.

Tutaj nie będzie szczegółowo opisana każda opcja ustawień, ponieważ jest ich klika a ze względu na ich prostotę oraz podgląd na żywo, każdy, nawet najmniej zaawansowany użytkownik powinien sobie bez problemu z tym poradzić.

7

Po wprowadzeniu zmian, możemy śmiało zapisać nasz materiał, klikając na przycisk „Zapisz”.

Po zapisaniu filmu zostaniemy przekierowani do strony, na której zostanie zaprezentowany nasz gotowy film. Jeżeli film nie został jeszcze opublikowany, możemy opublikować materiał wideo z poziomu menadżera filmów (dostępnego w menu po lewej stronie „Menadżer filmów” -> „Przesłane”).

 

Zakończenie

Jak przedstawia artykuł, przesyłanie oraz publikowanie filmów w serwisie youtube nie jest wcale trudne. Każdy, nawet najmniej zaawansowany użytkownik może utworzyć swój kanał w serwisie i bez problemów publikować własne materiały, Trzeba jedynie pamiętać, że publikowane materiały muszą być naszą własnością lub być materiałami, które można publikować nie naruszając praw autorskich.

Poniżej umieszczone zostały jeszcze przydatne linki:

Prawa autorskie:

http://www.youtube.com/yt/copyright/pl/

Pomoc:

https://support.google.com/youtube/?hl=pl#topic=4355266

Leave a Reply