Cieszącym się od kilkunastu lat ogromną popularnością systemem zarządzania treścią jest WordPress, na pierwszy rzut oka przypomina prostego bloga. Możliwość zainstalowania setek wtyczek, powiększających kanon możliwości sprawia że użytkownik z ogromną wyobraźnią i chęcią do tworzenia nowych, innowacyjnych stron ma pełne pole do popisu.
Zalety WordPress
Dużym atutem CMS (system zarządzania treścią) do których należy WordPress jest fakt że osoba nie mająca nigdy wcześniej do czynienia z tworzeniem stron internetowych poradzi sobie z instalacją na serwerze, konfiguracją oraz wprowadzaniem własnych dodatków, nie potrzebna jest znajomość HTML, CSS czy PHP. W przeciwieństwie do zaawansowanego w konfiguracji CMS Joomla gdzie nie kiedy istnieje konieczność ingerencji w kod strony, zarówno HTML czy PHP w WordPress wystarczy wrzucić na serwer paczkę z danymi a następnie uruchomić instalator. Konfiguracja ustawień według własnych wytycznych ogranicza się do przeczytania ze zrozumieniem instrukcji dodatku a następnie dobraniu optymalnego rozwiązania – ustawienia.
WordPress a Joomla
Warto zadać sobie pytanie dla czego WordPress jest tak przyjaznym i szybko rozwijającym się CMS a Joomla nie? Odpowiedź jest prosta, ponieważ to użytkownicy tworzą nowe wtyczki, systemy zabezpieczeń oraz biorą aktywny udział w życiu projektu.
Przeciętny Kowalski widząc stronę stworzoną na systemie blogowym zastanawia się jak dużo pracy i wkładu finansowego trzeba poświęcić by móc pochwalić się znajomym podobną witryną, nic to nie kosztuje ponieważ WordPress jest darmowy, oczywiście możemy wysłać dobrowolną dotację dla twórców w geście podziękowania. Pisanie stron od podstaw jest teraz bardzo rzadkim zjawiskiem, webmaster ogranicza się do stworzenia szablonu, grafiki i konfiguracji według zaleceń klienta, wykonuje proste zabiegi w HTML i CSS by strona wyglądała przejrzyście i zachęciła odbiorcę do skorzystania z usług.